Bachova terapia

Bachova metóda vznikla v 30. rokoch 20. storočia v Anglicku. Autorom je lekár, ktorého bol sen objaviť liek, ktorý by liečil všetky zdravotné problémy. Systém je založený na poznaní, že príčiny našich ochorení sú v ľudských myšlienkach. Liečením ľudských myšlienok, liečime i fyzické prejavy ochorení, ba čo naviac, včasnou pomocou môžeme ochoreniam predísť.

Klasická medicína, ktorá sa výhradne zaoberá príznakmi ochorení, vedie skôr ku tomu, že sa vlastná príčina nehľadá, čo znamená, že sa ani choré telo skutočne nelieči. Základným bodom pre terapeutický rozhovor je snaha o čo najširšie preskúmanie životných podmienok. Sú to napríklad traumatické zážitky z detstva a neprekonané problémy z minulosti a prítomnosti.

Bachova kvetová terapia je jednoduchá a mierna metóda. Esencie sú čisté a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Správne určená esencia nepotláča to negatívne, čo v človeku je, ale podporuje jeho pozitívny potenciál.

bachova terapia pomáha riešiť aj tieto ťažkosti

 • alergia
 • bolesti
 • beznádej
 • depresia
 • nedôvera
 • problémy s hmotnosťou
 • hnev
 • hyperaktivita
 • poruchy reči
 • lenivosť
 • neistota
 • nerozhodnosť
 • pomočovanie
 • panika
 • strach
 • porucha učenia/správania
 • závislosti
 • … a iné

 

Chcem sa objednať alebo sa niečo opýtať

 

Použitie bachovej terapie:

Esencie (nazývané aj ako bachovky) sa prevažne používajú sliznicou ústnej dutiny. V krízových, alebo výnimočných životných situáciách je možné použitie aj priamym nakvapkaním, alebo potretím na kožu, spánky, za uchom, priamo na pulz.

Druh kvetovej esencie a dávkovanie sa určuje individuálne podľa potrieb klienta.

 

Základné zásady pri používaní:

 • Kvapky nesmú prísť do styku s kovom
 • Počas užívania je potrebné sa vyvarovať pitiu kofeínovej kávy, čiernemu čaju, kofeínovým nápojom
 • Nepoužívame mentolové žuvačky, zubné pasty s mentolom, mentolové cukríky a podobne
 • Počas užívania nefajčiť, nikotín môže znížiť účinok
 • Bachovu esenciu skladujeme mimo blízkosti mobilného telefónu, mikrovlnej rúry, PC, a iných elektrických spotrebičov
 • Pri užití kvapiek je potrebný časový odstup od jedla a pitia minimálne 30 minút
 • Pri orálnom užití sa nakvapkajú kvapky na jazyk, alebo pod jazyk a podržia sa chvíľu v ústnej dutine
 • Parfémy, voda po holení ako i iná výraznejšie parfumovaná kozmetika, či čistiace prostriedky používame s odstupom času minimálne 30 minút pred, alebo po užití Bachovej esencie

 

Bachova terapia a liečenie zvierat

Všetky zmienené pravidlá platia aj pre zvieratá. Zvieratá reagujú obvykle pri liečbe chronických problémov rýchlejšie ako človek.

 

 

Bachova terapia v praxi

Bachova terapia pomáha pri depresii

62-ročná pani trpela poruchou spánku a depresiou, odkedy zostala doma na dôchodku. Manžel jej zomrel a tak zostala bývať v rodinnom dome spolu so synom, nevestou a dvoma vnukmi. Jej život sa náhle zmenil a len veľmi ťažko sa vedela vyrovnať s realitou. Začali ďalšie problémy, ako zvýšený tlak, poruchy štítnej žľazy, zvýšený cholesterol.

Nakoľko sa bachova terapia zaoberá emocionálnou príčinou problému, tak sme zistili, že najväčší problém má s nevestou. Jej prítomnosť jej spôsobovala pocity hnevu a nevedela si nájsť cestu k lepšiemu vzťahu a vzájomnému porozumeniu. Nemala žiadne potešenie zo svojho života.
Vytestovaná bola bachova esencia Čakanka, ktorá mala naučiť klientku k LÁSKE BEZ PODMIENOK. Ďalšou vytestovanou úlohou boli pravidelné návštevy u priateľky, ktorá bývala na druhej strane mesta a tak mala aj zaručenú pravidelnú prechádzku a relax pri šálke voňavého čaju, či dobrej kávy.

Kontrola nasledovala po 2 mesiacoch. Klientku som takmer nespoznala. Vyzerala mladšie o 5 rokov. Pochválila sa mi s nadšením a poďakovala za to, že sa dobre cíti, tlak sa jej upravil a lekár jej potvrdil zlepšenie zdravotného stavu.

Bachova terapia pomáha riešiť poruchy učenia a správania

Otec, vojak z povolania, mi priviedol 10 ročného syna a hovorí: “S mojim synom sú v škole samé problémy, nechce sa učiť, pár krát ušiel aj zo školy, tak mu hrozila zhoršená známka zo správania”.

Napriek všetkej snahy rodičov, dieťa nevedelo zmeniť svoje správanie a výsledky v škole sa zhoršovali. Pomocou kineziológie sme museli odhaliť príčinu tohto problému. Pred pár mesiacmi sa chlapec stal obeťou šikanovania od starších žiakov. Nikto tomu nepripisoval dôležitosť, čo bolo mojim veľkým prekvapením, keďže o tom vedeli hlavne rodičia a v škole pedagógovia. Práve toto bolo spúšťadlo a hlavná príčina, pretože chlapec stratil sebavedomie a nakoľko sa mu starší žiaci naďalej vysmievali a vyhrážali, tak jeho bezradnosť len narastala. V sebaobrane sa začalo meniť jeho správanie a začala deštrukcia jeho osobnosti.

Po ukončení terapeutického rozhovoru mu boli odporúčané bachove kvapky prvej pomoci, aby mu pomohli spracovať nepríjemné zážitky zo školy. Po mesiaci mi otec oznámil, že je syn ako vymenený, známky v škole sa zlepšili a dostal pochvalu od pani riaditeľky.

Bachova terapia pomáha prekonať strach

Bývalá kolegyňa z práce bola objednaná na urgentnú operáciu detskej žľazy. Bola už PN a potrebovala si urobiť ešte predoperačné vyšetrenia. Všetko prišlo rýchlo a neplánovane. Bola v strese a ovládol ju neprekonateľný strach, ako to všetko zvládne. Práve jej skončila materská dovolenka, dcéra začala chodiť do MŠ a v zamestnaní bola v skúšobnej dobe.

Aj v tomto prípade som použila RESCUE REMEDY / kvapky prvej pomoci. Sú osvedčené v prípadoch nečakaných životných situácií, ako je aj návšteva lekára a operácia.

Prišla som ku nej na návštevu. Úvod nášho stretnutia bol náročný, lebo kolegyňa plakala a veľmi sa bála lekárskeho zákroku. Po krátkom rozhovore a podaní bachových kvapiek, strach z nej opadol. Keď som od nej odchádzala, tak som jej popriala veľa šťastia a veľa odvahy. A ona mi na to odpovedala: “Veď to nič nieje, to ja hravo zvládnem”.

A tak sa aj stalo. Operácia dopadla dobre, vďaka dobrej psychickej vyrovnanosti sa skrátila aj rekonvalescencia a čoskoro mohla pracovať a venovať sa svojej rodinke.

Bachova terapia ako pomoc pri diéte a chudnutí

Niektoré životné, či vzťahové zmeny, vyvolávajú aj v nás zmeny pocitov a následne aj zmeny chute na jedlo. A niekedy sa rozhodneme s príchodom jari, keď sa blížia dovolenkové dni, že sa chceme zbaviť niekoľkých kíl naviac. Ja to robím tak, že si kúpim oblečenie o číslo menšie a zavesím si ho na vešiak na skriňu a začnem s chudnutím, ale niekedy takáto motivácia nestačí. Pretože chuť na určité potraviny vyvolávajú určité pocity, tak prečo si nepomôcť práve BACHOVÝMI ESENCIAMI, ktoré pôsobia na naše pocity? Rozpoviem vám príbeh z mojej praxe.

Tridsaťročná zdravotná sestra ma navštívila, pretože si nevedela rady s prejedaním a neustálym maškrtením, hlavne v podvečer, keď sa vrátila z práce domov a dokončila s deťmi domáce úlohy. Manžel pracoval v zahraničí už druhý rok, tak výchova detí a celý chod domácnosti bol na nej. Pomocou kineziólogie sme zistili, že práve odchod manžela do zahraničia bola príčina prejedania sa a tak pribrala na hmotnosti 10 kg. Jedlom a rôznymi pochutinami si nahrádzala absenciu partnera a lásky, ktorá jej tak veľmi chýbala. Práve pocit osamelosti a nenaplnených túžob potrebovala pochopiť a reálne prijať a nájsť riešenie, ako túto absenciu nahradiť.

Aj v tomto prípade pomohla bachova terapia z NETÝKAVKY a GAŠTANU, ktoré jej pomohli zmeniť denné návyky a našla dávku trpezlivosti pre zmenu stravovania, ako aj denného režimu.

Keď prišla klientka o mesiac na kontrolné stretnutie, oznámila mi, že jej stačia polovičné porcie jedla, schudla 4 kg, sladkosti nahradila orechmi a cítila sa spokojne. Navyše nebýva už tak často unavená a dokáže trpezlivo a v pokoji prečkať čas, kým manžel príde domov.

Bachova terapia aj pre zvieratá z útulku

Bola som na návšteve u svojej priateľky. Kým pripravila kávu, sledovala som jej psíka, ako na mňa smutne pozerá. Ležal vedľa misky plnej jedla, ani sa jej nedotkol, len stále smutne hľadel. Psíka si zobrali z útulku pred pár mesiacmi. Rád chodí na prechádzky do prírody, ale akonáhle sa vrátia domov, tak sa iba napije vody a z misky zožerie iba trochu jedla i napriek tomu, že sa vonku dobre vynaháňal. Tvári sa unavene a spí.

Po kineziologickom teste sme zistili, že psík má úzkosť z uzavretého priestoru, a blok vznikol práve z dlhšieho pobytu v útulku.

Vyskúšali sme, ako bude prijímať žrádlo mimo bytu. Vybrali sme sa spoločne na prechádzku a pribalili sme do ruksaku aj žrádlo pre psíka. Na naše prekvapenie, v prírode žrádlo z misky zmizlo veľmi rýchlo. Tváril sa spokojne a odbehol si do potoka napiť sa vody.
Ako prekonal psík úzkosť z uzavretého priestoru bytu? Priateľke som pripravila bachove kvapky zložené z GAŠTANU JEDLÉHO A OLIVY. Vhodné bolo aj podávanie čaju z TREZALKY, a častý pobyt v prírode, ktorý mu dodával pocit slobody.

Už po pár dňoch sa dostavili výsledky. Prekonal úzkosť a s nadšením si pýta žrať aj v byte. Keď priateľku občas navštívim, posadí sa psík vedľa mňa a hladí mi do očí s prosbou, aby som mu dala niečo, na čom si dobre pomaškrtí. Je zdravý, prekvitá vitalitou a robí dobrého spoločníka celej rodine.

Bachova terapia pomáha aj pri úraze zvierat

Blížili sa vianočné sviatky a my sme ako aj po iné roky vypekali rôzne dobroty, ktoré vyvoniavali kokosom, orechmi a škoricou. V kuchyni bolo horúco, tak sme otvorilo veľké okno, aby sa dobre vyvetralo. V tom nám do miestnosti vletela sýkorka. Asi sa pomýlila, lebo hneď pri okne je stará jabloň, kde máme krmítka pre vtáky a otec im pravidelne dosypáva semienka, aby im uľahčil prežiť čas zimy. Sýkorka si polietala po kuchyni a narazila opakovane do otvoreného okna a spadla na zem. Ležala nehybne a oči mala zatvorené. Vzala som ju dlane a pohladkala, aby som zistila, či ešte žije. Ani sa nepohla.

V príručnej lekárničke nosím vždy aj bachove kvapky RESCUE REMEDY / kvapky prvej pomoci. Ihneď som kvapla dve kvapky priamo na zobáčik. Do pár sekúnd sýkorka otvorila oči a vyletela na dvor, sadla si na jabloň a sedela tam, až kým som ju opäť pohladkala a potom odletela za ostatnými sýkorkami.