Fytoterapia

História fytoterapie siaha do dávnej minulosti našich predkov. Patrí medzi najstaršie metódy liečenia pomocou bylinných čajov, kúpeľov, mastičiek, tinktúr, či obkladov. V súčasnosti sa opäť mnoho odborníkov zaoberá skúmaním vlastností byliniek. Nepochybne je to aj preto, že si uvedomujeme škodlivé vplyvy životného prostredia na náš organizmus.
Myslím si, že liečivé rastliny znovu získavajú rešpekt a že budú zohrávať dôležitú úlohu v zdravšom prístupe ku svojmu zdraviu.

 

Aký je správny okamih zberu byliniek?

Už tým, že sa vyberiete hľadať liečivé rastliny do záhradky, urobíte veľa pre svoje zdravie, pretože sa budete pohybovať vo voľnej prírode a za krátky čas zistíte, aký je to príjemný relax pre vaše telo aj dušu. Viete o tom, že najzdravší pohyb je práve prechádzka v prírode? Čo sa týka samotného zberu byliniek, tak najvhodnejšie je suché slnečné počasie, okrem zberu koreňov, ktoré sa vykopávanú skoro ráno, alebo pred západom slnka a to v období jari, alebo jesene. Pozitívne účinky liečivej rastliny sa zmnohonásobia aj vďaka tomu, keď si vyberiete správny okamih ich zberu. O tom rozhoduje práve ročné obdobie, najlepší denný čas, postavenie Mesiaca a zverokruh. Správne podmienky zberu sú obzvlášť dôležité pri liečení chronických a zdĺhavých ochorení.

 

Ako prebieha príprava a použitie?

Najúčinnejšie sú predovšetkým čerstvé mladé byliny, z ktorých sa najčastejšie pripravuje čaj, alebo voňavý kúpeľ. Obľúbené sú aj zeleninové šaláty do ktorých môžete pridať mladú púpavu, medvedí cesnak, či žihľavu. Alebo si môžete doma pripraviť osviežujúcu vodu, do ktorej pridáte mätu, maliny, či sedmokráskové kvety. Pri liečbe pomocou fytoterapie je dôležitá aj individuálne vypracovaná dietológia a správny denný režim.

 

Ako si vyberiete správnu bylinku?

Neexistujú zaručené recepty, pretože každý problém je potrebné riešiť individuálne. Niekedy vám určitá bylinka veľmi pomôže, inokedy vám pri rovnakej diagnóze nepomôže vôbec. Niekedy je za všetkým emocionálna príčina, ktorú je možné nájsť pomocou kineziologického testovania a odstrániť ju môžete vhodne namiešanými Bachovými esenciami. Pri chronických a zdĺhavých ochoreniach vám odporúčam poradiť sa so skúseným fytoterapeutom.

 

Chcem sa objednať alebo sa niečo opýtať