Homeopatia

Homeopatia je bezpečná, jemná a účinná alternatívna metóda. Jej poslaním je uviesť organizmus do rovnováhy. O to sa snaží nielen zbavením choroby v tele, ale aj nastolením fyzickej či duševnej pohody. Homeopatia neoddeľuje ochorenie kože, kolena, či žalúdka a iných orgánov od psychiky. Klasickí homeopati sa riadia základným výrokom vysloveným zakladateľom homeopatie, S. Hahnemannom: “Neliečim chorobu, ale človeka, jeho choroba začína v mysli.”

 

Chcem sa objednať alebo sa niečo opýtať

 

 História homeopatie

Prvým človekom praktizujúcim „PODOBNÉ LIEČIŤ PODOBNÝM“, bol antický grécky lekár Hipokrates, ktorý žil asi 46O – 377 pred Kristom.

Za zakladateľa homeopatie sa považuje nemecký lekár Samuel Hahnemann (1755 – 1843). Účinnosť svojej metódy dokázal počas epidémie škvrnitého týfusu, v r. 1813, ktorá vypukla krátko po porážke Napoleonových vojsk. Pokiaľ iným lekárom zobrala epidémia 1/3 chorých, Hahnemannovi zo 183 pacientov zomrela len jedna staršia žena. Svoju metódu ďalej zdokonaľoval, stanovil jej hlavné princípy a do detailov ju prepracoval.

V r. 1796 vydal dielo Pokus o nájdenie nového princípu chápania liečivých síl v liekoch a niekoľko pohľadov na už známe. V ňom opísal pravidlo podobnosti Similia similubus curentur (podobné sa lieči podobným), ktoré je základným východiskom homeopatie dodnes. Na Slovensku sa o homeopatii dozvedáme koncom 20. storočia, ale nie je to tak celkom pravda. Už v minulosti lekári a mnohí evanjelickí farári, homeopatiu ako takú už praktizovali. V r. 1846 bola založená rakúska homeopatická lekárska asociácia. Známi sú tu dvaja lekári: Dr. Anton Eduard Nehrer a Dr. Ábrahám von Szontágh . Priekopníkom homeopatie na území Slovenska bol Dr. Jozef Attomyr, ktorý udržiaval kontakty aj s Hahnemannom.

Okolo r. 1860 sa Bratislava stala baštou homeopatie. Práve v tomto čase tu samostatne pôsobilo až 8 homeopatických lekárov: Dr. Franz Cservinka, Dr. Ritter von Koch, Dr. Nehrer, Dr. Sigmann, Dr. Streibig, Dr. von Szontágh a chirurgovia Setéth a Weißweiler. Na východe Slovenska zas pôsobil lekár Dr. Dávid Kain (1821 – 1890). Homeopatia sa však nepraktizovala len v mestách, ale aj na vidieku. Mnohí evanjelickí farári ako Štefan Križan-Žiranský, Jozef Kvetoslav Holub, Ján Teofil Šimko, či Ján Pavol Goldperger. V súčasnosti existujú dve spoločnosti zastrešujúce homeopatickú činnosť na Slovensku: Slovenská lekárska homeopatická spoločnosť a Slovenská homeopatická asociácia.

Ako prebieha liečba

U každého pacienta je vyšetrenie individuálne a trvá niekedy aj 2 hodiny. Po zistení psychickej príčiny stanoví homeopat tzv. “konštitučný” liek, ktorý po jeho jednorázovom  podaní  naštartuje ozdravnú reakciu organizmu. Podaním tohto lieku, ktorý je zameraný na liečenie psychickej aj fyzickej sféry, sa dosiahne vyliečenie aj takých chorôb, pri ktorých štandardná medicína otvorene priznáva, že sú pre ňu nevyliečiteľné (tzv. chronické choroby).

Obrovským plusom klasickej homeopatie je, že využíva na liečenie lieky vyrábané z prírodných zdrojov. Sú pripravované z minerálov, rastlín, živočíšnych jedov a ľudských tkanív.

Podstatou celej homeopatie je, že sa lieky vyrábajú riedením pôvodnej látky a jej dynamizovaním (pretrepávanie riedenej látky), čím možno dosiahnuť vysoko efektívny účinok. Účinná látka sa riedi v rozpúšťadle, ktorým je najčastejšie voda, lieh alebo glycerín. Spôsob riedenia je vyznačený na obale homeopatického lieku vždy číslom.  Možno pre niekoho neuveriteľné, ale platí, že čím vyššie riedenie, tým silnejší účinok má liek na organizmus.

Moja užitočná rada

Najzákladnejšie homeopatické lieky majte vo svojej domácej lekárničke. Môžu vám byť nápomocné pri rôznych akútnych stavoch. Takto ich môžete užívať hneď pri prvých príznakoch a včas zmierniť priebeh svojho ochorenia.

Homeopatická Lekárnička:

ACONITUM
Pomáha pri každom stave, ktorý prepukne náhle, ako napríklad, horúčka, panika, strach, bolesť, šok z úrazu. Pomáha privodiť spánok po namáhavej ceste.

NUX VOMICA
Stav po nadmernom požitý alkoholu. Otrava jedlom. Nevoľnosť z cestovania.

LEDUM
Uštipnutie a bodnutie hmyzom. Bodné rany.

APIS
Zadržiavanie tekutín v organizme a opuchy. Uštipnutie a bodnutie hmyzom, pričom miesto postihnutia je červené a horúce.

ARNICA
Bolesti hlavy. Poúrazové stavy ako je vytknutie nohy, natiahnutie svalov. Pásmová choroba pri cestovaní.

GELSEMIUM
Chrípka s triaškou, kašeľ a prechladnutie.

RHUS TOXICODENDRON
Vhodný po športovaní pri svalových bolestiach a nadmernej telesnej námahe.

Homeopatická lekárnička môže byť užitočná nielen doma, ale aj v práci alebo pri cestovaní. Môže sa stať súčasťou terapie každého telesného a emocionálneho problému. Každý z nás sa môže slobodne rozhodnúť, či takúto možnosť využije.

Homeopatia sa stala neodmysliteľnou súčasťou ostatných terapií ako je: Bachova terapia, autopatia, dietológia alebo fytoterapia.

 

Chcem sa objednať alebo sa niečo opýtať